Lütfen Üye Girişi yapınız..
Lütfen Üye Girişi yapınız..
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

1. çalışma Sıcaklık Ayarı

5 posters
YazarMesaj
Mustafa Tural

1. çalışma Sıcaklık Ayarı Empty
MesajKonu: 1. çalışma Sıcaklık Ayarı   1. çalışma Sıcaklık Ayarı Icon_minitimeSalı Ekim 26, 2010 8:54 pm

Arkadaşlar testlerde farkettik ki şuan kullandığımız sıcaklık ayarlarında bir değişiklik var bizde bunun üzerine takım olarak test pistinde yeni sıcaklık değerlerine ulaşmak üzere yeni bir çalışma başlatma kararı aldık.Durumu elveren arkadaşlarımızın çalışmaya katılması ile yapılacak olan işlemler şöyle olacak.

Test pistinde farklı 2 sıcaklıkda ve yaklaşık aynı nem oranında ve kuru zeminde aracınızın aynı parça levelleriyle kusursuz ayar yapılacak.2 değer karşılaştırılarak her parça için değişimler bulunacak.

Bu bölümde gönüllü arkadaşlar test pistinde yaptıkları dereceleri sürücülerinin en doğru ayarını bulmaları ve bu bölüme yazmaları .

Sonrasında değerlendirme teknik yönetim tarafından yapılacakdır.Bu denemeler 10 yarışda yapılmaya başlanacakdır.

Sizden isteğim gönüllü arkadaşların 10. yarışa kadar bu bölüme gönüllü olduklarını belirtmesi.Herkese kolay gelsin.
Cem Ozdemir

Cem Ozdemir

MesajKonu: Geri: 1. çalışma Sıcaklık Ayarı   1. çalışma Sıcaklık Ayarı Icon_minitimeÇarş. Ekim 27, 2010 3:33 pm

Açılışı yapalım o zaman... Ekipte İlk sıraya beni koy Mustafa; gönüllüyüm..! Takımımın gelişmesine ve faydasına yönelik her çalışmada bu böyle..!
ünal atasoy

ünal atasoy

MesajKonu: Geri: 1. çalışma Sıcaklık Ayarı   1. çalışma Sıcaklık Ayarı Icon_minitimeÇarş. Ekim 27, 2010 3:41 pm

Bensiz olur mu? Her zaman takımımın ve üstadımın yanındayım ve gönüllüyüm. Ekibe benide dahil edebilirsin.
vedat aydon

MesajKonu: Geri: 1. çalışma Sıcaklık Ayarı   1. çalışma Sıcaklık Ayarı Icon_minitimePerş. Ekim 28, 2010 10:32 pm

bu zor bir çalışma açıkçası ve doğru sonucu bulmak en az 8-9 deneme gerektirecek.
öncelikle test pistinde setup tuning yapılacak ve en doğru ayar bulunacak ki bu çok fazla aşınma demek.(rastgele değerler verip üstüne sıcaklık ayarları eklediğimizde sonuç hatalı olacaktır çünkü belki sürücü rastgele ayarda memnun değildir ama sıcaklık farkını eklediğinizde memnun kalır,bu yüzden setup tuning dedim)
ikincisi parça lvlları ve aracın ccp değerleri aynı olacak test yaptıkça ccp artacak bu bir handikap.
sürcünün stamina ve motivasyonu hız üzerinde çok etkili ama 3-5 stamina ve 10-20 motivasyonu belki ihmal edebiliriz.
benimde aklıma gelmişti daha önce ve test etmek için denemiştim kullandığımız ayarlara çok yakın değerler elde etmiştim.değerler çok yakın olunca bende daha fazla üstüne gitmedim.
o testlerdeki yıpranma oranlarınıda vereyim hemen
her 10 tur setup tuningde
chassis,engine,cooling ve breaks %2,diğer parçalar %1 aşınıyor.
Hakan Tatar

MesajKonu: Geri: 1. çalışma Sıcaklık Ayarı   1. çalışma Sıcaklık Ayarı Icon_minitimeCuma Ekim 29, 2010 7:50 pm

Ben iki yarıs üst üste bu denemeyi yaptım sonuçları da yazmıstım test konusuna. Test pistinde setup tuning ile mümkün oldugu kadar en yakın değerleri bulmaya çalıştım, sapma en fazla +-3'dür. Aşınmaya gelince evt aşınma normalden biraz fazla ve kazanılan ccp puanı yok denilecek gibi malesef ama şöyle bişey de var eğer sonuca ulaşmak istiyorsak biraz fedakarlık yapmak gerek, aşınmalar normalde 6-7 olmaz da 10 olur. Mustafa'nın belirttiği gibi testler aynı parçalarla yapılmalı ki sonuc verimli olabilisin, bunun için de birbirini takip eden 2 yarışta test yapmak aracın benzer özellikte kalmasını kolaylaştırıyor. Burda tek sıkıntı var o da test pistinde yağmur olması, ancak bu yarıs öncesi yağmur olduguna göre birkaç yarış yağmur görülmeme olasılığı yüksek.
Mustafa Tural

MesajKonu: Geri: 1. çalışma Sıcaklık Ayarı   1. çalışma Sıcaklık Ayarı Icon_minitimePaz Ekim 31, 2010 11:58 pm

Arkadaşlar test pistinin yağmurlu olması nedeniyle çalışma 1 yarış ertelenmiştir.
vedat aydon

MesajKonu: Geri: 1. çalışma Sıcaklık Ayarı   1. çalışma Sıcaklık Ayarı Icon_minitimePtsi Kas. 01, 2010 2:17 pm

aslında yağmurlu olması daha iyi.bakarsın bir yarış sonra 27 derecelerde kuru geçer o zaman yağmur ayarları hakkında fikrimiz olur
Mustafa Tural

MesajKonu: Geri: 1. çalışma Sıcaklık Ayarı   1. çalışma Sıcaklık Ayarı Icon_minitimePtsi Kas. 01, 2010 11:46 pm

yağmur ayarımız var merak etme .
vedat aydon

MesajKonu: Geri: 1. çalışma Sıcaklık Ayarı   1. çalışma Sıcaklık Ayarı Icon_minitimeSalı Kas. 02, 2010 1:34 pm

iyide bu yarışta rainle başlayıp 5-10 tur gittikten sonra kurulara geçeceğiz yani büyük kısmı kuru ayarlarıyla yarışmak zorundayız.varsa bu yarışın ayarlarını alabilirmiyiz?
Mustafa Tural

MesajKonu: Geri: 1. çalışma Sıcaklık Ayarı   1. çalışma Sıcaklık Ayarı Icon_minitimeSalı Kas. 02, 2010 10:32 pm

valla bu yarış için yağmurun kısa sürede duracağını kuru yarışacağımız pek ihtimal dahilinde görmediğim için hiç çalışma yapmadım , üzgünüm.
vedat aydon

MesajKonu: Geri: 1. çalışma Sıcaklık Ayarı   1. çalışma Sıcaklık Ayarı Icon_minitimeÇarş. Kas. 03, 2010 2:12 pm

neyse sağlık olsun.ben daha önce toygunun 20 derecelik sıcaklık ayarlarını modifiye ederek çıktım.turlar iyiydi açıkçası ama hem trafikteki zaman kaybı hemde 50.turlarda dumanlamam hemde fazladan pit rezil etti yarışı.

1. çalışma Sıcaklık Ayarı
1 sayfadaki 1 sayfası